Cuma, 24 Eylül 2021

Silikon Mühendislik Ürünleri

Silikonun kolay şekil alabilmesi sebebiyle modelleme ve tasarım yapan mühendisler tarafından oldukça kullanılır hale gelmiştir. Sanal ortamda çizilen projeler müşterinin onayı alınarak gerçek hayata geçirilir. İşte burada silikon kalıplarının gereği ortaya çıkar. Mühendislik faaliyetlerinde zararı ve maliyetleri minimize etmek isteyen kullanıcılar, oluşturdukları kalıplar sayesinde tekli ve çoklu üretim gerçekleştirebilirler.

Mühendislik firmalarının yapılarına ve üretim seçeneklerine göre temelde baskı proseslerini uygularlar. Faaliyetler bu çerçevede gerçekleşir. Burada üretilmesi arzu edilen ürün üç boyutlu olarak sanal ortama aktarılır. Oluşturulan ürün ilk örnek olarak sunulur ve üretim aşamasına geçilir.

Mühendislik ürünleri olarak sadece kalıplama işlemi gerçeklemez. Silikon malzemesinin ham maddesi, ara silikon ürünleri, tamamlayıcı silikon malzemeleri ile üretim prosesinde yerine alır. Silikon contası, silikon lama, silikon levha, silikon fitil, silikon şerit gibi ürünler mühendislik faaliyetleri sonucunda oluşturulmuş ürünlerdir. Burada ki ürünler nihai mal değil tamamlayıcı veya ara ürün olarak değerlendirilir.

Silikon Kalıplama Ürünleri
Silikon kalıplama işlemi müşterilerin istek ve ihtiyaçlarına göre değişmektedir. Farklı döküm malzemeleri kullanarak müşterilerin istedikleri kalitede, istedikleri renkte ürün üretimi sağlanmaktadır. Mühendislik firmaları tarafından tercih edilme sebebi ise hızlı imalat ve düşük maliyetli olmasıdır. Ayrıca oluşturulan projeleri test aşamalarından geçirerek oluşabilecek zararları asgari seviyede tutarlar. Burada farklı üretim yolları vardır. Fakat tercih edilen 3B yazıcılardır. Bu yazıcılar ortaya çıkmadan önce enjeksiyonlu makineler ile üretim yapılmaktaydı. Bu da ciddi anlamda maliyetli ve zaman alan bir işlemdi. Ayrıca hataları önceden görmek zordu. Üretilen ürünler arasında kalite ebat farkları gibi sorunlar oluşmaktaydı. Bu durum daha fazla silikon kullanımı demekti. Üretim de verim düşüktü. Üç boyutlu yazıcıların hayatımıza girmesiyle bu sorunlar büyük ölçüde ortadan kaldırılmış oldu. Ayrıca silikon ürünlerinde CNC ile de ilk örnek ürün üretilmesi mümkündür. CNC ile çoklu üretim gerçekleştirilebilir.

Silikon kalıplama işlemi ile medikal ürünler başta olmak üzere, havacılık sanayisinde, beyaz eşya üretiminde, tekstil sanayisinde oldukça kullanılır hale gelmiştir. Özellikle üç boyutlu yazıcıların da hayatımıza girmesiyle üretim süresi kısalmış, hata yapma oranları düşerek verimli üretim artmıştır. Üç boyutlu yazıcılar ise silikon ile üretim yapmaktadırlar. Yani sanal ortamda oluşturulan diş protezi üç boyutlu yazıcıda üretimi gerçekleşir ve kullanıcıya sunulur. Medikal ürünlerde bu yüzden oldukça kullanışlıdır. Ayrıca ilk örnek olarak sürülen bir otomobil modeli yine üç boyutlu yazıcılarda silikon bazlı olarak üretmek mümkündür.

Sadece yazıcı ile kalıplama değil obje kalıplama ile de işlem yapılır. Bu işlem ise projelenen ürünün, tasarımı oluşturulmuş bir kaba dökülmesi suretiyle gerçekleşir. Daha çok hediyelik eşya, mutfak araç gereçleri, takı aksesuarları gibi alanda kullanılan bir yöntemdir. Burada silikon kalıpları tasarlanarak belirli standartlara oturtulmuştur. Burada ki işlemlerde ağır sanayi işçiliği ve teçhizatları gerekmez. Oda sıcaklığı bu işlem için yeterlidir. Ağır presleme işlemi gerektirmez. Oldukça pratik bir işlemdir ve zamandan tasarruf yapılmasını sağlar.

Bunlar da İlgini Çekebilir

Yüksek Isıya Dayanıklı Silikon Parçalar

Silikon, silisyum ve oksijen atomunun bileşiminden meydana gelen yüksek yalıtkanlık özelliği sağlayan polimer türüdür. Mukavemet …

Silikon Conta

Silikon malzemelerin kullanımı her geçen gün artmaya devam etmektedir. Bu artış beraberinde gelişen teknolojinin de …

WhatsApp WhatsApp us