Cuma, 24 Eylül 2021

Silikon Profilleri

Silikonun Özellikleri
Sert ve şeffaf bir madde olan silikonun; günümüz teknolojinin de gelişmesi ile kullanım alanı oldukça genişlemiştir. Sıcaklık direncinin fazla olması, hava şartlarına karşı dayanıklı olması ve yapışma derecesinin yüksek olması gibi özelliklerinden dolayı imalat sanayisinde en çok tercih edilen ürünler arasında yerini almıştır.

Silikon sağlık alanından, imalat sanayisine kadar oldukça geniş bir alana yayılmıştır. Anti bakteriyel olması, bulunduğu kabın şeklini alması, sert –tutucu madde olması ve kolay büküle bilirliği gibi özelliklerinden dolayı türevleri oldukça gelişmiştir. Isı yalıtım sistemlerinde, ağır metallerin muhafazasında veya profil çubuklarının üretilmesinde temel malzeme ve yardımcı malzeme olarak kullanılır.

Silikon Profillerinin Kullanım Alanları
Silikon profilleri ağırlıklı olarak; conta, şerit, fitil, hortum gibi ürünler ile ana ve ara ürün olarak kullanılır. Hafif olması ve temas ettiği malzeme ile mukavemet göstermemesi sebebi ile yedek parça üretiminde tercih edilir. Hijyenik yapısı ve anti bakteriyel özelliği ile sağlık ve ilaç sektöründe oldukça kullanışlı hale gelmiştir.
Silikon profilleri, yalıtım özelliği sayesinde; bina giydirme, kapı ve pencere izolasyonlarında, akışkan madde iletiminde ve korunmasında, otomotiv sanayisinde hareketli parçaların soğutulmasında kullanılır. Ayrıca kolay bükülebilir olması sebebiyle birçok malzemenin ikamesi yerine geçer.

Yapıştırıcı özelliği sayesinde metal yüzeylerin hem yapıştırılmasını hem de yalıtımını sağlar. Özellikle doğrama sanayisinde tutucu malzeme olarak tercih edilir. Alüminyum ve PVC alanında yoğun kullanılır. Oksijene ve karbona karşı dayanaklı bir yapıdadır. Asitten etkilenmez ve maddelerle tepkimeye girmez. Bu gibi özellikleri nedeniyle laboratuvar malzemelerinin tamamlayıcı malzemesi olarak silikon profilleri kullanılır. Ayrıca kokusunun olmaması, erimeye karşı direnç göstermesi, sıcak suya ve buharda etkilenmemesi gibi özellikleri ile gıda sektöründe de kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle mutfak malzemeleri arasında şekilli kalıpların çıkarılması ve yardımcı malzeme olarak kullanılması yaygınlaşmıştır.

Silikon Profillerinin Özellikleri
Silikon profillerinin yoğun kullanılma sebebi; sağlıklı endüstriyel ürünlerden olmasıdır. Yüksek ve düşük sıcaklarda bozulma meydana gelmez, bu da kullanılan ürünün uzun ömürlü olmasını sağlar. İhtiyaçlara göre kolayca şekillenebilir bir yapıdadırlar. Kullanım alanı her geçen gün bu yüzden artmaktadır. Ebatları tamamen kullanıcı tarafından belirlenir. Standart üretim fabrikasyonun geliştiği alanlarda mevcuttur. Örneğin ramöz silikon profilleri kullanılan makineye göre uygunluk sağlarken, kapı silikon profilleri kullanıcının isteği üzerine şekillenilir. Ağırlıklı olarak silikon profilleri, conta sistemlerinde kullanılmaktadır. Ebatları standartlaşmışıdır. Kapak lastiği, profil lastiği, motor kapak contası gibi terimler ile kullanım alanlarına göre adlandırılmıştır.

Silikon Profilleri Fiyatları
Silikon profil fiyatları, piyasa içinde ki şartlara ve ürünün kalitesine bağlı olarak farklılık göstermektedir. Fakat taban-tavan fiyat uygulaması ile belirli sınırlar içinde tutularak müşteriler korunmaya alınmıştır. Sanayi ürünü olan silikon profilleri kur değeri ile değerlendirilmektedir. Sebebi ise kimyasal bileşenlerinin ağırlıklı olarak ithal ürünlerden oluşmasıdır. Metre kare olarak piyasada satılmaktadır. Birim satış fiyatı bu şekilde değerlenmektedir. Kalite farkına göre fiyat farklılaşması ise silikon profillerinin ısıya karşı gösterdikleri direnç seviyeleridir. Kimyasal bileşenlerinin bileşik kalitesi silikon profillerinin kalitesini belirlemektedir.

Bunlar da İlgini Çekebilir

Yüksek Isıya Dayanıklı Silikon Parçalar

Silikon, silisyum ve oksijen atomunun bileşiminden meydana gelen yüksek yalıtkanlık özelliği sağlayan polimer türüdür. Mukavemet …

Silikon Conta

Silikon malzemelerin kullanımı her geçen gün artmaya devam etmektedir. Bu artış beraberinde gelişen teknolojinin de …

WhatsApp WhatsApp us