Cuma, 24 Eylül 2021

Silikon Ekstrüzyon

Yeni nesil silikon elastomer teknolojilerinden biri olan silikon ekstrüzyon ile hamur tipi silikon kauçuklar geliştirilmektedir. Yüksek performanslı güvenilir ve ekonomik çözümler sunmayı bilinmektedir. Yüksek kimyasal saflıkta silikon içerikli kauçuk malzeme üretilmesinde yardımcı olan cihazlar kullanılmaktadır. Kullanılan cihazlar yardımıyla silikon kablo, pençe ve kapı fitili, conta, kek kalıbı ve kek altığı yapımına kadar birçok farklı ürün üretilmesinde kullanılmaktadır. Kolay kullanımıyla maliyetsiz üretim sağlamaktadır. Silikon kauçuk hamuru sağladığı fayda ve birçok farklı alanda kullanım imkanı sunmasıyla silikon ekstrüzyon uygulamalarında öncelikli olarak tercih edilmektedir.

Silikon ekstrüzyon yöntemi ile çubuk ve boru gibi uzun şeritli ürünler el edilmektedir. Bununla beraber gelişen teknoloji ile beraber farklı ebatlarda ve şekillerde silikon ürünler elde dilmektedir. Silikon ekstrüzyon işlemleri amaca ve uygulama göre farklılık göstermektedir. Buna bağlı olarak ürüne bağlı olarak doğru ekstrüzyon sistemi belirlenerek uygulanır.

Silikon ekstrüzyon işlemlerinde vida-kovan çapı 30mm ile 150mm arasındaki standartlardadır. Bununla beraber özel malzemeler için bazı projelerde farklı vida-kovan boyutları da kullanılmaktadır. Aynı zaman da iyi bir ekstrüzyon makinesi için önemli ayrıntılardan biri de efektif bir soğutma sistemidir. Silikon ekstrüzyon makinesinin kovan, vida ve ekstrüzyon kafasının iyice soğutulması oldukça önemlidir. Doğru soğutma gerçekleştiği zaman etkili çalışma sağlamaktadır.

Silikon ekstrüzyon için önemli olan noktalardan biri de yüksek ısı ve şok ünitesidir. Yüksek ısı ve şok ünitesi gerekli görülen bütün proje ve ekipmanlarda kullanılan önemli bir parçadır. Bu ünite yaklaşık 800 dereceye kadar sıcaklık üretmektedir. Bu ünite sayesinde ekstrüzyon makinesinden geçen silikon ya tamamen pişer ya da yarı pişmiş (semivulcanize) olarak bir sonraki pişirme fırınına geçerek işlemine devam eder.

Şokla ve yüksek sıcaklık ünitelerinin kullanıldığı silikon ekstrüzyon işlemlerinde gelişen teknolojiden yararlanılmaktadır. Bu sayede ekstrüzyon işleminde kullanılan yüksek ısı şoklama işlemlerinde iş ve çalışan güvenliğini koruyan bir sistem geliştirilmiştir. Bu sistem ile hem maksimum sıcaklık seviyesine ulaşılırken hem de çalışanlar zarar görmeden işlem gerçekleştirilmektedir.

Silikon Ekstrüzyon Faydaları
Silikon ekstrüzyon işlemlerinde ortaya çıkan ürünler tamamen kokusuzdurlar. Dolgu maddesi içermeden saf silikon kauçuktan elde edilirler. Şeffaf renkte çıkmalarına rağmen kolay boyanabilen malzemelerden oluşmaktadır. Bununla beraber ısı dayanıklılıkları oldukça iyidir. Soğuk ve sıcağa karşı dayanıklı olmalarıyla uzun ömürlü kullanım imkanı sunmaktadır. Enerji ve işçilikte zaman tasarrufu sağlayarak maliyet odaklı çalışılmasına imkan tanımaktadır. Bununla beraber elektrik yalıtımına sahiptirler ve zaman içerisinde herhangi bir sararma sorunu yaşatmadan kullanılmaktadır. Asitlere ve yağlara karşı dayanıklı olmalarıyla birçok alanda kullanıma uygun ürünler ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Hem kullanıcı hem de üretici için büyük faydalar sağlamasıyla dikkatleri çekmektedir. Bununla beraber uzun raf ömrü ve depolama kolaylığı ile bilinmektedir. Bebek, gıda, tıbbi ve elektrik sektörü için kullanıma uygun ürünler ortaya çıkartmaktadır.

Bunlar da İlgini Çekebilir

Silikon Hortum

Silikon hortum, dayanıklı olmasıyla birçok sektör tarafından kullanılmaktadır. Silikon hortumlar ısıya, neme ve aşınmaya oldukça …

Silikon Kozmetik Ürünleri

Silikon genellikle evde küçük işler için kullandığımız bir malzeme olarak görülmektedir. Bu durumun aksine silikon …

WhatsApp WhatsApp us