Cuma, 24 Eylül 2021

Silikon Hamuru

Silikon malzemeler birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Farklı kullanım alanlarıyla da neredeyse bütün sektörde kullanıma uygun hale getirilmektedir. Silikon sentetik bir kauçuktur. Silisyum elementinden bir seri kompleks reaksiyonlar sonucu elde edilen bir madde olarak karşımıza çıkmaktadır Sentetik bir kauçuk olarak tanımlansa da silikon kauçukta oldukça farklıdır. Bundan dolayı modern ihtiyaçlar ya da işlenecek ürün üretiminde silikon hamuru kullanılmaktadır.

Silikon hamuru özellikle sızdırmaz bir yapıya sahip olmasından dolayı yüksek bir performans göstermektedir. Bununla beraber ısıya direnci de eklenince birçok farklı alanda sızdırmazlık konusunda güvenle kullanılan bir malzeme haline gelmiştir. Yüksek ısıya dayanıklılığı ile ozon ve atmosfere karşıda oldukça dirençli bir materyaldir. Üzerinde fazla yükün olmadığı ve darbe almayacak alanlarda kullanıldığı zaman oldukça uzun ömürlüdür.

Silikon hamuru sağladığı avantajlarla bilinse de kullanım alanlarında dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Darbe alan yerlerde silikon hamuru kullanılması durumunda çabucak yırtılma yaparak verimli bir sonuç almanızın önüne geçecektir. Bununla beraber yağ olan bölgelerde silikon hamuru tam yapışkanlık sağlamayacağı için yine uzun ömürlü bir kullanım imkanı olmayacaktır. Bu alanların dışında kullanmak istediğiniz diğer yerde yüksek verim almanızı sağlayarak uzun süre güvenle kullanabilirsiniz.

Silikon Hamuru Kullanım Alanları
Silikon hamuru birçok farklı alanda kullanıma uygun bir malzemedir. Özellikle sızdırmazlık konusunda tercih edilmektedir. Sızdırmazlık konusunda kullanılmasının nedenleri arasında yüksek ısıya olan dayanıklılığı ve iyi bir izolasyon sağlamasıdır. Bununla beraber silikon hamurunun yapısı yumuşak ya da sert olarak kullanılacak alana göre ayarlanmaktadır. Bu sayede birçok farklı alanda kullanacağınız sertliğe göre ayarlama imkanınız bulunur.

Silikon hamuru orta sertlikte kullanıldığı zaman en etkili sonucu vermektedir. Bununla beraber farklı sektörler silikon hamurunu yumuşak olarak kullanmayı tercih edebilir. Otomotiv, uzay araçları ve kablolar gibi alanlarda yaygın olarak kullanılan bir malzemedir. Sağladığı faydalar göz önüne alındığı zaman darbe görmeyecek alanlarda izolasyon sağlaması ve ısı dayanıklılığı sayesinde uzun süre güvenle kullanım imkanı sunar. Mekanik ve aydınlatma araçlarında da bağlantı noktalarında silikon hamuru kullanılmaktadır. Yalıtkan olması da kullanım alanını genişletmesinde oldukça önemli bir noktadır.

Silikon Hamurunun Sağladığı Avantajlar
• Silikon hamurundan bahsederken sağladığı avantajlara değinmiş olsakta bu konuda biraz daha açıklayıcı olmak gerekmektedir. Birçok farklı sektörde kullanılmasından dolayı sağladığı faydalar olduk önemlidir.
• Silikon hamuru kuru ortamlarda yüksek ısı direncine sahiptir. Kuru ortamda 200 – 220 derece ısılara kadar oldukça dayanıklıdır.
• Basınçlı ortamlarda ısı direnci düşse de 130- 150 dereceler kadar direnç göstermektedir.
• Oksijenin bulunmadığı kapalı ortamlarda nem kaynaklı olarak ısıl direnci düşse de 100 – 120 derece kadar ısıl dayanıklılığını korumaktadır.
• Ozon, Ultraviyole ışı ve atmosfer şartlarına bağlı olarak özelliğini yitirmez.
• Güçlü bir yalıtkanlık özelliğine sahiptir.
• Kendi kendine alevi söndürme özelliğine sahiptir.
• Fiziksel olarak herhangi bir etkisi ya da zararı yoktur. Bu durumda gıda alanından tıbbi alana kadar güvenle kullanılmasını sağlamaktadır.
• Sıcaklık aralığı -70 ile 220 derece arasındadır.

Bunlar da İlgini Çekebilir

Silikon Hortum

Silikon hortum, dayanıklı olmasıyla birçok sektör tarafından kullanılmaktadır. Silikon hortumlar ısıya, neme ve aşınmaya oldukça …

Silikon Kozmetik Ürünleri

Silikon genellikle evde küçük işler için kullandığımız bir malzeme olarak görülmektedir. Bu durumun aksine silikon …

WhatsApp WhatsApp us