Cuma, 24 Eylül 2021

Silikon Kozmetik Ürünleri

Silikon genellikle evde küçük işler için kullandığımız bir malzeme olarak görülmektedir. Bu durumun aksine silikon oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir. Birçok farklı alanda kullanılan silikonun yaygın olduğu kullanım alanlarından biri de silikon kozmetik ürünleri. Kimya alanında kullanılan katıksız ve saf bir materyaldir Bundan dolayı kişisel bakım ve kozmetik alanında sıklıkla silikon bazlı ögeler kullanılmaktadır. Kayganlık sağlayıcı özellikte olmaları ve ciltte ipeksi bir his bırakmaları kozmetik ürünlerinde tercih edilirliğini arttırmaktadır.

Kozmetik ürünlerinde kullanılan silikonlar parlak bir gürüm oluşturmasıyla tercih edilmektedir. Kozmetik ürünlerinde yaygın olarak kullanılmasının pek farklı nedeni bulunur. Silikon kozmetik ürünleri içerisinde en bilenenleri ise ciltte koruyucu bir tabaka oluşturması, inceltici, film oluşturucu, nemlendirici ve koyulaştırıcı gibi nedenlerdir. Kozmetik ürünlerine sağladığı bu avantajlar ile birçok marka ve ürün çeşidinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Silikon kozmetik ürünleri farklı isimlerle karşımıza çıkar. Su geçirmez özelliği, nem tutucu olması, renk pigmentlerini tutturması, saçımızı koruyan ve canlandıran belirli formülleri yerine getirmesiyle farklı formülasyonlar da kullanılmaktadır. Sağladığı bu faydalar ve farklı formülasyon seçenekleriyle kozmetik ürünlerinde kullanılan bir kimyasaldır.

Kozmetik Ürünlerinde Silikon Kullanımı
Silikon kozmetik ürünleri için birçok fayda sağlayan doğal bir içeriktir. Bununla beraber farklı amaçlar için çeşitli formülasyonlar ile geliştirilmeye de müsaittir. Bununla beraber silikon, kozmetik ürünlerinde maliyet oranlarını da düşürmeye yardımcı olan bir etkendir. Bundan dolayı birçok marka ve kozmetik ürününde kullanılmaktadır.

Silikon kozmetik ürünleri için oldukça önemli bir etken maddedir. Bazı durumlarda kullanılan silikon bazlı maddelerin zararlı olabileceğini ilişkin görüşler bulunmaktadır. Bununla beraber bu görüşleri destekleyen bilimsel kaynaklar yoktur. Cilde sağladığı faydalar ile bilinen silikon için herhangi bir risk grubu mevcut değildir. Bazı kaynaklarda nadir de olsa düşük onay verilse de bunun her etken maddede bulunabilecek basit tahriş gibi nadir görülebilecek olayları için verilmektedir.

Tüm bu gerçekliği bulunmayan kanıların aksine cilde verdiği pamuksu his ve parlaklıkla silikon kozmetik ürünleri için oldukça önemlidir. Bütün kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinde kullanıldığı görülmektedir. Burada önemli olan nokta doğal silikon ve doğal silikon bazlı materyallerin kullanılmasıdır.

Silikon Hangi Kozmetik Ürünlerde Kullanılır
Silikon ve silikon bazlı maddeler akla gelebilecek bütün kozmetik ve kişisel bakım ürünlerin de kullanılmaktadır. Saç şampuanı ve saç şekillendiriciler de silikon kozmetik ürünleri arasındadır. Saç ürünlerinde pürüzsüz ve parlak bir görüntü oluşmasını sağlamaktadır. Bununla beraber deodorantlarda da ter önlemesi için silikon ve silikon bazlı etkenler kullanılmaktadır. Tıraş köpüğü, renkli kozmetik ürünleri, nemlendiriciler, ıslak mendiller gibi kişisel bakım ürünlerinde kullanılmaktadır. Islak mendil ve makyaj temizleme benzeri kişisel bakım ürünlerinin performansını arttırmanın yanında hijyeni sağlaması için de önemli bir maddedir. Tüm bu özellikleri ve geniş kullanım alanıyla silikon kozmetik ürünleri her an karşımıza çıkmaktadır.

Bunlar da İlgini Çekebilir

Silikon Hamuru

Silikon malzemeler birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Farklı kullanım alanlarıyla da neredeyse bütün sektörde kullanıma uygun …

Silikon Hortum

Silikon hortum, dayanıklı olmasıyla birçok sektör tarafından kullanılmaktadır. Silikon hortumlar ısıya, neme ve aşınmaya oldukça …

WhatsApp WhatsApp us