Cuma, 24 Eylül 2021

Silikon Mücevher Kalıbı Hamurları

Silikon Mutfak Kalıpları
Silikonun kullanım alanlarından bir tanesi de mutfak araç gereçlerinin üretilmesidir. Kolay temizlenebilme ve sağlığa uygun yapısıyla silikon, birçok mutfak araçlarında kullanılan maddeler arasındadır. Isıya karşı dayanıklı olması, esnek yapıda olması ise hamur kalıpları için tercih edilme sebebi olarak ön plana çıkar.

Silikon; içeriğinde herhangi bir kimyasal bulunmayan camın ham maddesi olan silis kumundan elde edilmektedir. Bu da silikonun cam ile aynı standartlarda olmasını sağlar. Fakat cam sert ve ısıya karşı aşırı direnç gösteremez. Kırılgan bir yapıya sahiptir. Bu durum ise silikonun kullanım alanın genişlemesine sebep olmuştur. Mutfak araç gereçlerinin üretimi sanayinin gelişmesi ile artmıştır. Fakat çoğu ürün kimyasal bileşenlerden üretilmektedir. Bu da insan sağlığı açısından olumsuz durumlara yol açmaktadır. Silikon ise organik yapıya en yakın madde olarak bu tür olumsuzlukların görülmesine sebep olmaz.

Silikon mutfak kalıpları ise şu şekilde sıralanabilir;
• Süsleme kalıpları
• Kek kalıpları
• Pasta kalıpları
• Mutfak aksesuar kalıpları
• Silikon Mücevher kalıbı
• Muffin kalıpları, gibi kalıp şekilleri ile istenilen şekilde mamuller çıkarılabilir. Özellikle gıda sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin işini oldukça kolaylaştıran ürünlerdir. Kalıplar farklı renklerde, ölçülerde, kalitede belirlenmiş standartlar doğrultusunda piyasaya sunulmaktadır.

Silikon kalıpları kullanma talimatlarına uyulduğu sürece uzun yıllar kullanılabilir. Kolay deforme olmaz, yapışmama özelliğini kaybetmez. Baskıya karşı direnci yüksek olduğu için kırılma olasılığı oldukça düşüktür. Isıya karşı dayanıklı olduğu için yüksek dereceli fırınlarda kullanılabilir.

Silikon Mücevher Kalıpları
Silikon mücevher kalıpları istenilen alanda kullanılabilir. Sadece gıda hamurları ile mamul üretiminde değil; hobi severler için süs eşyaları, sabun şekilleri, mum, seramik hamurları yapımında kullanılabilir. Silikon maddesinin özelliğine bağlı olarak yüksek sıcaklıklarda etkilenmez. Kolay temizlenebilme özelliği vardır. Farklı renklerde kullanıcıya sunulmuştur. Elastik ve yumuşak bir yapıya sahiptir, hamur içerisinden yapışmadan kolayca çıkarılabilir. Sert ürünler için yırtılma, aşınma durumu olmaz. Özellikle çoğu kullanıcının şikâyet ettiği, kokulu taş gibi ürünlerin çıkartılmasında esneyerek ürüne zarar vermeden çıkarmak mümkündür. Temizliği ise oldukça kolaydır. Yüksek ısıya dayanıklı olduğu için bulaşık makinesinde kolayca temizlenebilir.

Kokulu sabunları, alçı hamurlarını, seramik hamurunu, dekoratif şekilde kullanmak isteyen kullanıcılar için üretilmiştir. Parlak yüzeylere sahiptirler. Bu yüzden elde edilen ürünün de yüzeyi parlak olacaktır. Kutlamalarda, özel etkinliklerde dekorasyon amaçlı kullanılır. Alçı veya seramik dolgusu yaparak eğlenceli şekiller çıkarılabilir ve boyanabilir.

Burada dikkat edilmesi gereken husus çıkarılan ürünler küçük parçalardan oluştuğu için çocuklardan uzak tutmak gerekir. Parlak görüntüsü ve albenili yapısıyla çocuklar için hayli dikkat çekici durumdadır. Yeterli özen gösterilmez ise ebeveynler için olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bir diğer husus ise alınacak ürünün kullanım amacı belirlenmiş olmalıdır. Eğer gıda için kullanılacak ise sağlığa zararsız olarak üretilen silikon mücevher kalıpları tercih edilmelidir. Fiyatlandırılması piyasa şartlarına göre şekillenmektedir. Oldukça yaygın olarak kullanılan silikon mücevher kalıplarını hemen hemen her yerde bulmak mümkündür. Ayrıca birçok e-ticaret sitelerinin stok depolarında da bulunabilir.

Bunlar da İlgini Çekebilir

Silikon Hamuru

Silikon malzemeler birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Farklı kullanım alanlarıyla da neredeyse bütün sektörde kullanıma uygun …

Silikon Hortum

Silikon hortum, dayanıklı olmasıyla birçok sektör tarafından kullanılmaktadır. Silikon hortumlar ısıya, neme ve aşınmaya oldukça …

WhatsApp WhatsApp us